در آستانه هفته کار و کارگر و بسیج کارگری، سراغ کارآفرینان، تولید کنندگان، فعالین و نخبگان در زمینه تولید و اشتغال رفته ایم تا از مشکلات، موانع و چالش های پیش روی اقتصاد استان و کشور بیشتر بشنویم و سعی کنیم با انعکاس آنها، قدمی هر چند کوچک در رفع و حل آنها برداشته باشیم.


به گزارش خبرنگار فرهنگی بسیج کارگری سپاه عاشورا، در آستانه هفته کار و کارگر و بسیج کارگری با دکتر عسگری رئیس شورای عالی قشر بسیج کارگری آذربایجان شرقی در محل اتاق جلسات سازمان بسیج کارگری آذربایجان شرقی در مورد مشکلات و دغدغه های تولید در استان و کشور گفتگویی انجام شده است که در ادامه می‌خوانیم.

** شما به عنوان نخبه و صاحب نظر در اومور اقتصادی و اشتغال، مهم ترین دلیل و مشکل رکود در استان را، در چه چیزی می بینید و راهکار شما چیست؟
علت رکود در استان، نشأت گرفته از رکود در کل کشور است و مخصوص و مربوط به استان ما نمی شود، دلایل رکود هم بسیار واضح و روشن است.
وقتی طبق آمارهای رسمی، میزان قاچاق و ورود کالاهای خارجی بسیار بالا است، کمر تولید و اشتغال در کشور هم خواهد شکست.
دلایل دیگر رکود هم عدم حمایت از تولیدات و محصولات ایرانی، عدم حمایت های مادی و معنوی از سرمایه گذاران و تولید کننده گان بخش خصوصی، مشکلات و موانع موجود در زمینه گمرک و صادرات و … است که مجموع همه این مشکلات ریز و درشت به رکود منتهی شده است و اگر بنده راهکار ارائه دهم، حل کردن همه موانع و مشکلات در بخشهایی که عنوان کردم، تنها راهکار خروج از این وضعیت است

** به نظر شما، اقدامات عملی انجام شده در استان، در حوزه اقتصاد مقاومتی چگونه بوده است و چه قدر در این مسیر موفق بوده ایم؟
قدم اول در رابطه به اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده بود، با تشکیل قرارگاه اقتصاد مقاومتی که استان ما هم پایلوت آن بود، خوب برداشته شد و نشان داد که عزم جدی در این راه وجود دارد، اما بعد از آن به دلایلی که مجال ذکر همه آنها در اینجا نیست، این حرکت کند شد.

** با توجه به اینکه، سال پیش رو از سوی مقام معظم رهبری به سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده است، چه کارهایی می توان در استان اجرا و عملیاتی کرد؟
اینکه در دهه اخیر، مسائل و چالشهای اقتصادی، از سوی مقام معظم رهبری مورد تأکید بیشتر قرار می گیرد، نشان دهنده این است که مسائل اقتصادی بسیار حساس و مهم هستند و هیچ عذر و بهانه ای هم نباید آورد. راهکار که زیاد است ولی به نظر بنده، مدیران و مسئولان باید عملیاتی و جدی وارد کار شوند و به شعار، حرف، همایش، سمینار و … بسنده نکنند برای اقتصاد مقاومتی، پشت میز نشستن و راهکار دادن کافی نیست آنچه که مشکلات را حل می کند عمل و اجراست.
ریسک پذیری مدیران باید بیشتر شود البته این بدان معنا نیست که قوانین و ساختارها را نقض کنیم بلکه معتقدم که اگر به ریسک و خطر کار بیشتر فکر بکنیم، خیلی از کارها را نخواهیم توانست که انجام دهیم.

**** در سال ۹۶ و به مناسبت روز جهانی کار و کارگر، کنگره ای در استان برای پاسداشت مقام شهدای کارگری برگزار خواهد شد، این یادواره ها چه کمکی به عمق بخشی ارزشهای انقلاب در جامعه کارگری خواهد کرد؟
جامعه کارگری چه در پیروزی انقلاب اسلامی ایران، چه در برهه حساس بعد از انقلاب و چه در شرایط کنونی، از قشرهای اثرگذار جامعه بوده و است، هر چه قدر بتوانیم، این قشر را تقویت کنیم و در کنار حل مشکلات و دغدغه های آنها، روحیه انقلابیشان را هم تقویت کنیم، به نفع خودمان خواهد بود و فکر کنم که برگزاری این کنگره ها هم مثمر ثمر خواهد بود.

*** به عنوان سؤال آخر، نقش بسیج و به خصوص بسیج کارگری، در شرایط فعلی و برای ارتقاء بهره وری تولید ملی چه قدر است؟
اگر به جمله معروف حضرت امام(ره) که فرمودند؛ بسیج لشکر مخلص خداست، خوب توجه کنیم متوجه می شویم که بسیج حاضر است، بدون منت و ادعا، در سخت ترین شرایط به ما کمک کند و این همان ظرفیت خاص و نمونه بسیج هست که در زمینه تولید و اقتصاد هم می توان از آن بهره برد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها
تبلیغات
elmi