• امروز : چهارشنبه - ۹ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 29 March - 2023
20
امام جمعه تبریز مطرح کرد؛

شعرای حسینی رهروان پیشرو نهضت عاشورایی/کنگره شعر محرم بستری برای استعدادیابی

  • 05 مهر 1400 - 13:58
شعرای حسینی رهروان پیشرو نهضت عاشورایی/کنگره شعر محرم بستری برای استعدادیابی

نماینده‌ی ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی شعرای حسینی را رهروان پیشرو نهضت عاشورایی دانسته و گفت:کنگره شعر محرم بستری برای استعدادیایی شاعران جوان به شمار می رود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه عاشورا؛ حجت الاسلام سید محمد علی آل هاشم شامگاه روز یکشنبه در آیین اختتامیه این رویداد عنوان کرد: شعر، هنر اصیل جامعه بشری و مهم ترین بستر فکری و فرهنگی ایرانیان در طول تاریخ بوده که با ظهور اسلام از تعالیم فاخر بهره‌مند شده و به تکامل رسیده است.

وی در ادامه بیان کرد: زبان شعر زبانی تاثیر گذار، فاخر و ماندگار است و بهره گیری از این زبان برای تبیین ابعاد مختلف حماسه‌ی حسینی می‌تواند در گسترش فرهنگ عاشورایی تاثیر بسزایی داشته باشد.

امام جمعه تبریز در بخشی از سخنان خود شعرای حسینی را رهروان پیشرو نهضت عاشورایی دانسته و گفت: باید درس‌های این مکتب را آموخته و آن را سرلوحه‌ی خویش قرار دهیم.

حجت الاسلام آل هاشم در بخش دیگری از سخنان خود نیز برگزاری کنگره شعر محرم را اتفاق بسیار مبارک دانسته و افزود: برگزاری مستمر این رویداد در طی سال‌های متمادی می تواند تبریز را همچون ادوار گذشته به مهد شعرای برجسته تبدیل کند و بستری برای تقویت شاعران جوان باشد تا آثار فاخر بسیاری تولید شود.

نماینده ولی فقیه در استان در بخشی از سخنان خود شعر را بستری برای انعکاس ایثار و رشادت ها خواند و گفت : شعر اگر در خدمت مفاهیم عالی و توحیدی قرار گیرد روز به روز تاثیر گذاریش بیشتر می‌شود، همچنین راز ماندگاری شعر هم به دقت خالق در نیت و هدف ربط دارد.

امام جمعه تبریز محرم را هدفی برای زندگی کردن خواند و افزود: محرم ماه توبه، رونق بخشی به زندگی، بازگشت به سمت خدا، پیدا کردن حقیقت، راه درست زندگی کردن، درست مردن و از دنیا رفتن به شمار می رود.

وی ادامه داد : محرم بهترین شیوه زندگی را به انسان آموزش می‌دهد، این محرم و کربلاست که فضایل اخلاقی، درس آزادی، وفا و عزت را به ما یاد می‌دهد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی بیان کرد: محرم یعنی گفتار و رفتار امام حسین و یارانش که ما باید در فعالیت های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و هنری و … الگوی خود قرار دهیم.

وی در ادامه‌ی سخنانش اظهار کرد: شعر محرم باید حاوی الهام بخشی، پیوند وثیق دین و سیاست، لزوم ایثار برای احیای اسلام، شهادت طلبی، عدالت خواهی، ‌‌مبارزه با ظلم و ستم، تسلیم ناپذیری، استقامت برای دفاع از آرمان ها در برابر ستم‌گران ، اطاعت از رهبری، اخلاص و صداقت، خیرخواهی ، شجاعت و شهامت در مواجه با دشمن ، هوشمندی سیاسی و ‌دیپلماتیک در تمام مراحل ، ادای تکلیف در انجام وظیفه، مقابله با بدعت گزاران، مسئولیت پذیری در قبال سرنوشت جهان اسلام، عزت طلبی، دشمن ستیزی، امر به معروف و نهی از منکر و داشتن غیرت دینی باشد.

حجت الاسلام آل هاشم در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: انتظار می رود این کنگره در راستای تولید محتوای ادبی دارای مضامین عاشورایی بسیار بوده و این محتواها در اختیار مداحان قرار دهند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://sepahashura.ir/?p=16703
  • نویسنده : کنگره شعر محرم بستری برای استعدادیابی

ثبت دیدگاه